2015. július 21.

Paródiák III.


Meglepetés
 

Ha évforduló, hadd legyen
meglepetés e szertelen
locsi-
fecsi,                                            
 

Baumgartent most se én kapok,
előbb jönnek a gazdagok,
lazíts
Babits!
 

a kávéházi cehhemet
tán Nagy Lajos fizesse meg?
szerény
remény,
 

jó volna pedig estelen
egy hozzám bújó meztelen
pici
cici,
 

mi sem lehetne szebb ma este,
selyempaplanos ágyba fekve
etye-
petye,


se lakásom, se hotelem,
rég kimerült a hitelem,
egye
fene!
 

hajléktalan és pénztelen,
marad tovább a végtelen
laca-
faca.
 

a kiadókat, hitelezőket,
szívből kívánom, törje ki őket
a nya-
valya!

Hollósy Bálint



 
 
Very good!
 
 
Bachelor Sociologiae, tovább a Corvinuson, nemzetközi közgazdász szakon, még két  esztendő.

2015. július 17.

Valahol Európában


Csodálatos utunk volt Norvégiában, Svédországban, Dániában és Magyarországon, íme egy "kisebb válogatás" a fényképeinkből

Fényképalbum

2015. július 16.

Béke, borzalom



Mikor kiléptem a kapun, tíz óra volt
fénylő keréken pék suhant és énekelt,
gép dongott fenn, a nap sütött, tíz óra volt,
halott néném jutott eszembe s már repült
felettem mind, akit szerettem és nem él,
sötéten szállt egész seregnyi néma holt
s egy árnyék dőlt el hirtelen a házfalon.
Csend lett, a délelőtt megállt, tíz óra volt,
az uccán béke lengett s valami borzalom.

Radnóti Miklós
1938.

2015. július 15.

Szelavi

                     1948                                                        2012

2015. július 13.

Kata és Lujza


Paródiák II.

Egy kis szoba

Egy kis szobára vágyom mostanában
és azt szeretném jó meleg legyen,
ne fényűző, szikár és dísztelen,
csak elvonulni töprengő magányban.

És olvasgatni könyvek kellenének
nem nagy regények, semmi Dosztojevszkij
pár jó novella, Krúdy, vagy ilyesmi,
valódi versek, könnyű költemények.

Zene, ha szólna, Beethovent kívánom,
szép szenvedély, hatalmas indulat,
dobok dörögnek, robognak vad hadak,

szelek bömbölnek hangos harsonákon,
vihar dühöng, zúduljon áradat,
a kis szobába vágyom, mindenáron!

2015. július 12.

Salamon András


Salamon András filmrendező Neumann Gábor (Klubrádió) mikrofonja előtt.
Az interjú 7:45-nél indul és 18:46-ig tart. Húzzuk a kurzort a 7:46-ig, majd
19:34-től végig!

http://www.klubradio.hu/klubmp3/klub20150710-135855.mp3

Tabu




                  A vidám asztaltaltársaság csupa nyomdász, munka után,
                   egy kisvendéglő   különtermében mulat. A társaság neve
                                                    TABU,
                    mivel az alapszabály szerint két dologról tilos volt beszélni:
                            1./ A munkáról (mára elég volt)
                             2./ A nőkről (ma még hallunk tőlük eleget)
                   A tabu megsértése súlyos büntetést - rundfizetést - von
                                                       maga után.

                  
                             

2015. július 10.

Földönfutók

Valahol  Európában



...ha valaki nem látta,  esetleg elfeledkezett volna róla...



https://www.youtube.com/watch?v=36GqVKgi4lI

http://www.port.hu/valahol_europaban/gallery_6002597/pls/me/media.print_media_gallery?i_area_id=6&i_object_id=2597&i_media_id=442412&currpic=442412&i_is_picture=1&i_is_video=1

Litográfia

 
A Litográfia c. lap szerkesztősége.
 
(írja, korrigálja, szerkeszti és nyomtatja: Hollósi Gyula)
 

Niki




Hát ez úgy kezdődött, nem fogjátok elhinni. Szóval öten voltunk tesók, whippetek. Négy tarka, meg én. Az anyánk - Mutyutyu, de hülye név - sötétbarna, fehér foltokkal. Apánk meg tigriscsíkos az is fehér foltokkal. Mármost ezek a foltok valahogy összeadódtak - tudjátok DNS, meg ilyesmi. Így lettek a tesók - mi lehet velük? - tarka-foltosak, én meg a Fehér. De ez se volt pontosan így, mert az egyik fülem foltos lett, az egyik szemem meg monoklis, ahogy a Hismastersvoice kutyának. A siker előre bekönyvelve.

Mutyutyunak az volt a terve, hogy együtt szoptat majd minket, öt kicsi, hat csecs, tudunk számolni. Én azonban áthúztam a számításokat. Ahogy odajutottam, begyorsítottam. Volt –eleve?- egy szopótechnikám,kb háromszoros sebességgel szívtam a többiekhez képest. Mi volt ez? predesztináció, ambíció, vagy csak éhesebb voltam? Máig se tudom, csak azt, hogy akartam valaki lenni! Negyven dekával nagyobb voltam az alomátlagnál,így aztán a végén már csak én kaptam cicit, a tesók meg cumit. És sehogyse akartam ott maradni abban a Fillér utcai kupiban. (Megjegyezném, hogy gyerekágy, infralámpa, ami csak kell). De többre vágytam. Mikor a Mama (jó apám gazdája) eljött vizitbe, megnéztem magamnak a meisseni porcellánkék szememmel és azt mondtam: ez jó lesz! A nőnek a továbbiakban már nem voltak esélyei.

Hamarosan vitt is magával, nem volt ott mese. Sírás, rívás, nyüszítés, ugyan már! Rögtön kaptam tűzpiros nyakörvet, pórázt, grasszáltunk az utcában. A népek meg voltak bolondulva értem, képzeljétek 20 centi komplett agár, talpig fehérben, tűzpiros szerkóban, kék szemek, eszméletlen! Közben tudtam is velük bánni, szemeztem, mancsoltam, minden.

De az élet nem egyszerű. A hely ahova vittek, komfortos, nem mondom, ágy, kanapé, külön tál és így tovább, ám volt még két további kutya is, azok is whippetek, sztárok a maguk módján. Amellett meg ötször nagyobbak nálam. Itt nem lehet úgy virítani, mint a Fillér utcában a tesóknál! Taktika! A fő csapás iránya: a Mama. Ha nála jó vagyok, a többiek befogadnak. Kicsit sandán néztek a jövevényre, kölyök, jól van, de ez a szín? És mire ez a nagy ajnározás? Mi itt szolgálunk évek óta hűséggel, ez meg idejön és egyből az ágyba? De békén hagytak, nem bántottak, megtűrtek. Majd a végén meglátjátok –gondoltam, mert tudtam már gondolni.

Aztán volt ott még egy öreg fószer, az nagyon nézett a szemüvegével. Morgott, hogy nem erről volt szó, meg hogy most három kutyával sétálhat, meg, ha rossz leszek kiakasztja a bűrömet száradni, ilyenek. Hát ott bedobtam a hízelgő-technikát: odabújás, csendes morgás, melengetés, hadd érezze az öreg, hogy ő is a csapathoz tartozik. Így aztán hamarosan vele is kijöttünk, meg nem is nagyon mert ujjat húzni a Mamával. Kajánál rendes volt, ha kértem adott repetát is. Meg hagyott lopni. Mert hát loptam, mi tagadás. Mert éhes voltam. Mert nem adtak eleget. És olyan vonzó, illatos dolgokat tartottak, magasan a pulton. Például cukrot a cukortartóban. De én nem hagytam magamat. Először fel a székre, kicsit kapaszkodva, onnan már körül lehetett nézni, esetleg tovább ugrani. Veszélyes volt, nem mondom, volt egy pár esés, de megérte. Gyerekek, az a cukor! Ettetek már cukrot? Fantasztikus! Aztán eltüntetni a nyomokat! Nem szabad félmunkát végezni! Az a cukortartó olyan tiszta lett, mintha akkor mosták volna el. Csodálkozott is az öreg: nemrégen töltöttem meg. De én ránéztem ártatlanul a porcelánkék szememmel, hát adott még egy kis kaját. Nem volt rossz fej az öreg, csak egy kicsit maradi. Ezt is megoldottuk. Íkú kérdése az egész!

Mi whippetek futó kutyák vagyunk. Valamikor vadásztunk, talán nyúlra, vagy más apróvadra, de már régen nem. A vérünkben azonban benne van az ősi ösztön: utólérni, elkapni. Innen a versenyláz. Mihelyt alkalmunk lett rá, versenyeztünk. A papa már nem, ő csak kocogott, de azt jól csinálta. Viszont Michel, a mostani tesóm, ő olyan volt, mint egy versenyló, nem bírt veszteni. Egyszer, mikor a Hárshegyen hajtottunk, elkövettem azt a könnyelműséget, hogy megelőztem. Lett is baj ebből. A következő kanyarban, mikor már nem láttak a szülők, elkapott. Földhözvert négyszer-ötször a nyakamnál fogva, beledöngölt az avarba: - „Micsoda? Te, a kis szarházi jövevény, megelőzöl engem, a verseny whippetet? Ezt meg ne lássam még egyszer!” Puff-puff. Jó, ezt tiszteltem, ő a Jani, de azért imádtam a futást. Ha együtt futottunk, a félszemem mindig ott volt rajta, jaj, csak meg ne előzzem! Láttatok már whippetet startolni? Ez nem akármi. Feszültség, remegés, izmok, idegek. De főleg agy! Kitörni, elsőnek lenni! Volt egy játékunk. Lapulok, belesimulok a földbe. Majd, mikor arra téved a hapsi, tíz méterről támadok, roham, veszett morgás, fogás a nyakszirten. Adtam nekik, akárkinek. Egyszer úgy megzavartam egy kezdő rottweilert, hogy sikoltozva vitte el a kövér seggét.

A szerelem. Tudjátok ti, mi az a szerelem? Vágy talán? Hát hogyne, de nem csak az. Szex? Hát persze, de messze nem csak az. Néha megjelent a pirosom, de nem gondoltam arra igazán. Imádat? Igen, a felsőbbrendű, a mindenható lény iránt. Alázatos, de forró és kölcsönös. Sóvárgás? Igen. Egész nap vártam arra a percre, mikor megjön. Akkor kiszaladtam elé, fölágaskodtam, hogy elérjem. Csókok. Összebújás. Némely kutyák tudnak embermódra mosolyogni, én is. Volt egy rítus: én hanyatt vágtam magam, a gerincemen fetrengtem, sűrű farokcsóválás közben. És mosoly, szemkapcsolat, a Mama viszonozza. Az öreg nézett-nézett minket, de mi csak egymással törődtünk. Ez volt a nap legszebb perce.

A bajok. Azért volt nekem is gyenge pontom. Köhögős voltam. Franc tudja mitől, dumáltak nekem allergiáról, vírusokról, asztmáról, kezeltek, gyógyszereztek, ultrahang, endoszkóp, utáltam az egészet, de főleg a köhögést. Kicsit túlsúlyos is lettem a jó kis étvágyamtól, (a gyógyszert libamáj-pástétommal szerettem bevenni) de azért csinos maradtam. Továbbra is én voltam a környék kedvence.Viszont egyszerre csak belázasodtam. Pánik, vittek rohanvást, antibió, röntgen, infúzió. Az öreg ott bóbiskolt velem, míg jött belém a szaft. Este ágyba vitt a Mama, de már szar volt nagyon a helyzet. Nem fájt semmi, de nagyon kevés maradt bennem az élet. Reggelre aztán az a kevés is elfogyott

2015. július 9.

H.Gy. nyomdász


József Attila: Eszmélet II.


Jackson Pollock: Convergency



                                              
                                                                           








Kék, piros, sárga összekent
képeket láttam álmaimban
és úgy éreztem, ez a rend -
egy szálló porszem el nem hibbant.
Most homályként száll tagjaimban
álmom s a vas világ a rend.
Nappal hold kél bennem s ha kinn van
az éj - egy nap süt idebent.

Kedves Barátaim!


 
Aktiváljuk a Hollóhírek nevű blogot, amelyet még a XX. században indítottunk közös élmények, képek, írások publikálására. Jó volna, ha Ti is bekapcsolódnátok olvasással, írással, képekkel, véleményetekkel!

Most megírom a blog internet címét, mely  remélem egy kattintással létrehozza a kapcsolatot:


Kattintsatok, írjatok, kommentáljatok minél többet, és többen!

Baráti üdvözlettel

Palika

2015. július 8.

SKAGEN DENMARK


SKAGEN ÓRÁK

A céget egy dán házaspár, Charlotte és Henrik Jorst álmodta meg. Céljuk magas minőségű, de megfizethető árú órák készítse és forgalmazása. Az igazi áttörés 1991-ben történt, és ekkor keresztelték a márkát Skagen-re. A márka névadója egy dán tengerparti város, ahol a csillogó, szélfútta tengerpart és a gyönyörű kék ég szolgált a megálmodók inspirációjaként. Ez az ország legészakibb pontja, ahol megfigyelhető a Balti és az Északi tenger összefolyása. Szabad szemmel is látható a hullámok ellentétes irányból érkező hullámzása.
A SKAGEN logó ezt a különös jelenséget ábrázolja. Az anyag, szín és formavilág kialakításánál pedig szintén a természet játssza a főszerepet. A márka sikerének a titka, a dán design, a kiváló minőség és megfizethető ár.
Az évről évre dinamikusan fejlődő cég a karórákon kívül azóta ékszerek és napszemüvegek  gyártásával szélesítette ki kínálatát. Karóráiban 2 család létezik. A „White Label” ezek Swarovski kristállyal, japán szerkezettel és minerál üveggel készülnek alacsonyabb árfekvésben, míg a „Black Label” család svájci szerkezettel és zafír üveggel készülnek kicsit magasabb áron. Előszeretettel használják a rugós és szövött szíjakat, nemesacél és titán anyagból. Az órák sikere a lapos és letisztult kinézet ötvözésében rejlik.
Néhány fontos tulajdonság:
-       Precíz Japán és Svájci szerkezetek
-       IP bevonat (5000 órás kopás teszt)
-       Orvosi acél, solid titánium, kerámia tokozás
-       Kiváló minőségű bőr szíjak
-       Szuper kemény kristály üveg
-       Nagyon puha fonott fém szíjak
-       Swarowski díszítés
 A SKAGEN jelenleg az a márka ami(t):
-       a dánok 11%- a már beszerzett magának
-       az USA-ban az 5. legtöbbet eladott óra az áruházakban.
-       Németországban a 4. legtöbbet eladott óramárka
-       Egyesült Királyságban a legtöbbet eladott óramárka a John Lewisnál.
-       Japánban az 5. legtöbbet eladott óramárka

2015. július 6.

Weöres Sándor: Bolero

https://www.youtube.com/watch?v=Sh10pcWiD6M


Mind elmegyünk, a ringatózó fák alól mind elmegyünk,
a párás ég alatt mind indulunk a pusztaságon át
a száraz ég alá, ahányan így együtt vagyunk,
olyik még visszanéz, a holdsugár a lábnyomunkba lép,
végül mind elmegyünk, a napsütés is elmarad
és lépdelünk a csillagok mögött a menny abroncsain,
tornyok fölé, olyik még visszanéz és látni vágy,
hullott almát a kertben, vagy egy bölcsőt talán
ajtó mellett, piros ernyő alatt, de késő már, gyerünk,
ahogyan a harangok konganak, mind ballagunk
mindig másként a csillagok mögött, a puszta körfalán,
ahányan végre így együtt vagyunk, mind elmegyünk.



De szeretnék...


De szeretnék...
 
De szeretnék cenzor lenni,
Vacsorára írót enni,
Meg is sóznám, paprikáznám,
Írásait ki nem adnám!

Ha én egyszer cenzor lennék,
Hivatalba jókor mennék,
Skriblereket behívatnám,
Utcaporig megaláznám:

"Még, hogy ejtsem el a vádat?
Én fogom be pörös szádat!
Azt is tudd meg, mi jár neked,
Sírig tartó csendrendelet!"

Hogyha én lennék a cenzor,
Félállásban lennék szponzor,
Egyik kézzel simogatnék,
Másik kézzel fojtogatnék!

Én lennék a sajtókirály,
Kolosváry Borcsa Mihály,
Nem tűrnék el semmi sírást,
Zsidóbérenc újságírást!

Szemem előtt lebeg a cél,
Én lehetnék Georg Aczél,
Tiltva tűrnék, támogatnék,
Művészkékkel kvaterkáznék!

2015. július 5.

A barna táska

Megjelent

Kornis Anna és Takács Ferenc válogatásában és szerkesztésével  " A  barna táska" című dokumentum-regény. Egy hadifogoly (Kornis Jenő) naplója és levelezése (1914-1918).
Akit érdekel és/vagy érint az első (és a további) világháború emberközeli története, ne hagyja ki!

Paródiák I.


Esti kétség         
     

Mi itt e kő? s mért pont e nő,

miért a nem szűnő idő,

mi okból és óh jaj, mivégre,

nézünk reménykedőn az égre,

szorongva aztán magunk elé a földre,

tekintenénk inkább egy ifjú hölgyre,

ki úgyszólván bennünket le se sajnál,

míg másra nézvést olvadóbb a vajnál,

mit ér nekünk a régi Róma romja,

mért szép a szép nő, hogyha közbe ronda,

óh nézz körül, a földön mennyi szépség,

hát mért gyötör folyvást az esti kétség:

mért néz az égnek, ha ismét lefárad,

mért lankad el, hogyha újra állhat?

 

Rapacuka


 Rapacuka   
 

nyolcvan éves a Palika, apacuka fundaluka

mocorog a mája, vacakol a veséje

naná, hogy megnőtt a mortalitás esélye

már nem gondol egész nap a pinára

attól tart, hogy megjön az anginája

néha a nagy igyekezet hiába

jobban jársz, ha elhúzol a picsába

nem tudom, minek ez az egész kázus

megmondta előre a Nostradamus

hamarosan vége lesz a világnak

minket a kaszinóból kizárnak

na nézzed csak a Földet, kiakadt a tengelye

hol kiárad, hol kiszárad valamennyi feneketlen tengere

Dél fele fordul el a Golf áramlat

Északra repülnek a vadhattyúk

mink meg a haverommal egész nap a

telebaszott komputerünk basztatjuk.

most meg itt van ez a bubó pestis

persze a lakosság hülye is, meg rest is

inkább betegedik rakásra,

de nem viszi el a valagát az oltásra 

Lányok és magyar anyák,

kisfiúk, nagyapukák, szevasztok

szebb lesz majd a jövő

év, mint a leköszönő

főleg, ha idejében

bebasztok

 

 

 

 

2015. július 4.

Eljöttünk





 
                                                                                                S. P.-nek

             Eljöttünk

Hát eljöttünk, ím itt vagyunk, ahányan bírtuk lábbal, szívvel, emlékek súlya alól

pillantásunk elidőz a redőkön, szarkalábakon, barázdás homlokokon

felfigyelünk a hangszálak zörejére, észleljük a mosolyok mögött megbúvó szájzugi árkot, derű fölött a halk iróniát

ó régi részegségek, húsvét hétfői vad tivornyák, mogorva másnaposság

gyengülő gyomrunk nem tűri már a nehéz, fűszeres étket és szó se lehet berúgásról, jaj ne!

ó  nők, vakmerőn kacérak, tavaszvirágok, őszi lombok, Ilona kék tekintetéből áradó szellem

itt vagyunk hát, esélyek ellenére, dacosan, és csak azért is,

mert rajongva szeretünk élni, és talán az élet is kedvel minket időnként

koccintsuk össze tehát borral telt poharunkat!