2015. augusztus 28.

Kétvölgy

  
 
 
 


Ismét szuper, de rövid két napot töltöttünk Kétvölgyön. Mindenki élvezte - gyerekek, felnőttek, kutyák. Volt szokásos tavazás, úsztunk is (bár jó hideg volt) és futottunk is (bár nem sokat), ettünk, ittunk, napoztunk. Megjártuk az orfalui falunapot a teaházban fiatal, tehetséges és szórakoztató bűvésszel, igényes népzenével, finom lángossal, vidám arcokkal. Este elcsíptük a Hétrétország utolsó nagykoncertjét, Ferenczi György és a rackák zenéltek, tájbahangzó volt. Oda- és visszafele láttunk őzcsaládokat, helyesen ugrándoztak az úttesten, bajuk nem lett. Természetesen a kocsma sem maradhatott ki, ahol ezalkalommal is jó hangulat volt, még kártyáztunk is egy kicsit. Sajnos vége a nyárnak, de azért ősszel is vissza lehet térni, lesz még program és remélhetőleg szép idő is! Menjetek, érezzétek jól magatokat.
                                                                                       Hunyadi Zsuzsi

2015. augusztus 26.

2015. augusztus 24.

Vera 1973.

                                                                                                          
                                                                                                           Foto Horváth Dávid

2015. augusztus 16.

2015. augusztus 12.

Kazimir Malevics





Kijevben született 1878-ban, Rerberg magániskolájában tanult festészetet, 1906-ban állított ki először, ekkor már fel is költözött Moszkvába. Oroszországban élt és dolgozott. (1912-ben töltött egy rövid időt Párizsban) 1915/1916-ban közreadta Oroszországban szuprematista manifesztumát, A kubizmustól a szuprematizmusig címmel. 1917 után a moszkvai akadémián tanított. 1926-ban kijutott Németországba, hogy szuprematista könyvének kiadását előkészítse, ezután Leningrádba tért vissza, s ott élte le életét,  1935-ben húnyt el, szegénységben, feledésben.
Malevics a naiv, a posztimpresszionista, divizionista, expresszionista, kubista-futurista irányzatok végigfestése után a geometriai formák előtérbe helyezésével, a festészet eszközeivel eljutott a képzőművészeti tabula rasahoz. A kubizmust továbbgondolva a fejlődés egy új fonalát indította el - tiszta színekkel, geometriai formákkal, melyek többé nem egy magasabb rendű forma (például egy arc, egy alak, egy váza) részeként, hanem önmagukként szerepeltek a képen. Saját művészetét is egyre radikálisabban továbbgondolta, így jutott el a Fehér alapon fehér négyzet című képéig, amely a művészetfejlődés és a művészetfilozófia, de a művészet és a közönség viszonyának történelmében is mérföldkő, a képetMoszkvában állította ki először 1919-ben, ma a Museum of Modern Art őrzi New Yorkban
                                                                          (wikipédia)

2015. augusztus 11.

Repülj madár, repülj...




ttps://www.facebook.com/salamonandras/videos/vb.831577437/10151535310942438/?type=2&theater



Rendezte: Salamon András
Operatőr: Szabó Gábor
Vágó: Hargittai László
Zene: Sebestyén Márta és a
 Muzsikás együttes
Producer: Tarr Béla

Ferkó


 Ferkóról az első fotóm nemtudomhányban. Amikor a Dózsa kocsmába mentem fotózni, ott találkoztunk, s olyan jót beszélgettünk, hogy rögtön felvitt a Mesikéhez. Azt hittem, ki fog dobni,de olyan kedvesen fogadott, amin nagyon meglepődtem, nem voltam ehhez a lazasághoz szokva...innen indult a pesti életem, a nagyon nagy szerelem Verával, a barátok, a CSALÁD! Szóval mindent a Ferkónak köszönhetek...

                                                                                   Horváth Dávid

2015. augusztus 9.

Bessie Smith "Empress of the Blues"


 
https://www.youtube.com/watch?v=UHoXdHbMetE&list=RDUHoXdHbMetE#t=8

1894. április 15-én született a Tennessee állambeli Chattanoogában,   gyermekkorában az utcasarkokon énekelt, mielőtt táncosként csatlakozott egy utazó színes bőrű minstrel társulathoz. A show-ban dolgozott Ma Rainey, aki már jóval a jövevény érkezése előtt bluest énekelt. Az idősebb énekesnő segítette Smitht, bár az ő erőteljes hangja tisztán mutatta jelentős tehetségét, amellyel egy napon túlszárnyalja majd Raineyt. 1920 táján Smith már egy utazó show vezető sztárja volt, és úton afelé, hogy minden idők legjobb bluesénekesévé váljon az Egyesült Államokban. Az északi városokban, New Yorkban és Chicagóban  sikeresen szerepelt és elnyerte az "Empress Of The Blues megkülönböztető címet. Igazi birodalma azonban a Délen volt, ahol a Theatre Owners' Booking Association színházaiban játszott, és minden alkalommal magával ragadta a tömeget.

Jóllehet, nem ő volt az első a bluesénekesek között, akivel gramofon-lemez-felvétel készült, ám az ő nagy példány-számban eladott lemezei több lemezcéget mentet-tek meg a csődtől. A Louis Armstronggal és Joe Smithszel készített lemezfelvételei konszoli-dálták helyét generációja vezető bluesénekesei között, ám a divat változásokat követelt. 1928-ra vége szakadt lemezkarrierjének, amelyet olyan személyes problémák is nehezítettek, mint az iszákosság és a rosszul megválasztott férfibarátok. Mindezek hozzájárultak ahhoz, hogy kikerüljön a centrumból. E lefelé ívelő korszakban mindössze egy film-szerepet kapott az 1929-es St. Louis Blues címe filmben.
Folytatta fellépéseit, sikere azonban csökkent. John Hammond 1933-ban egy olyan lemezfelvételt szervezett, amelyen többek között Jack Teagarden és Coleman Hawkins is közreműködtek, és amely Smith utolsó felvétele lett. A következő esztendőben egy nagyon sikeres show-val turnézott, 1935-ben nagy visszhangja volt a New York-i Apollo Theater-beli fellépésének.

Magánéletében is változás történt, új barátja Richard Morgan, a showbusinesst kedvelő szeszcsempész volt, mellesleg Lionel Hampton nagybátyja, aki jelentős anyagi biztonságot nyújtott neki. Az amerikai zene korai hagyományai iránt mindinkább feltámadó érdeklődés és egy újabb film terve, karrierjének felívelési lehetőségét mutatta, ám egy fatális, a Mississippi államban bekövetkezett baleset 1937. szeptember 26-án halálát okozta.
Bessie Smith lemezfelvételei a harsány vaudeville-daloktól a lassú bluesokig terjednek, előbbiek sokszor a saját keserűségét tükrözik, míg utóbbiakat minden alkalommal igen mély érzelmek itatják át. Minden dal gazdag kontraalt hangon szólal meg, mely méltóságteljes előadásmóddal párosul. Bessie Smith minden lemezfelvétele figyelemre méltó, de a blues történetében betöltött kiemelkedő szerepének és magának a bluesnak megértése szempontjából különösen fontosak azok, amelyeket Armstronggal és Joe Smithszel készített. Még egy ilyen felvételen is, ahol sztárok találkoznak,  ő az, aki igazán magára vonja a figyelmet.

Mindig teljes kontroll alatt tartotta énekét, rendszeresen elutasította, hogy dobossal dolgozzon, és határozottan, rendszerint lassú tempóban adta elő a dalokat. Néhány lemezen a kísérők által lejátszott nyitás után Bessie belépése észrevehetően lelassítja a tempót. Utolsó lemezfelvételén tett egy lépést a kompromisszum irányába, amikor is a közelgő swingkorszaknak elkötelezett zenészekkel dolgozott együtt, de még itt is a saját elgondolásait követte. Hatása a jazzre szinte felmérhetetlen, kortársainak többsége azon a véleményen volt, hogy csaknem minden jelentős énekes a blues területén, de a jazz számos irányzatában is, stílusában szoros kapcsolatot mutat a Blues Császárnőjével.   Bessie Smith még mindig színdarabok és könyvek témája, néhány ezek közül újra felidézi mindazt a máig sem tisztázott legendát, hogy halálát a faji előítélet okozta-e, vagy arra használja őt, hogy olyan nézeteket hangoztasson, amelyeknek semmi közük Bessie Smith életéhez.  Chris Albertson Bessie c. kötete, az énekesnő életének és korának egy tökéletesen a kutatásokon alapuló, jól megírott összefoglalása és méltó megemlékezés az amerikai zenetörténet egyik legnagyobb alakjának művészetéről.
Bessie Smith életéről a Bessie című 2015-ös film ad képet, Queen Latifa főszereplésével.

Válogatott lemezalbumok: Any Woman's Blues (1923-30) (1974), Nobody's Blues But Mine (1925-27) (1979), St. Louis Blues (1929), (1981. film soundtrack), The Bessie Smith Collection: 20 Golden Greats (1985), The Empress (1924-28) (1986), Jazz Classics In Digital Stereo (1986), The World's Greatest Blues Singer (1987), The Bessie Smith Story (1924-33) (1989). További információk: Chris Albertson: Bessie.
Forrás: Jazz-zenészek Lexikona

2015. augusztus 1.

Nyár





                              Bernáth Aurél festménye


Nyár. Kert. Csönd. Dél.
Ég. Föld. Fák. Szél.
Méh döng. Gyík vár.
Pók ring. Légy száll.
Jó itt. Nincs más...
csak a kis ház.
Kint csönd és fény.
Bent te meg én.
 

                                                 Szabó Lőrinc

Harmatocska



Guggolva ringadoz
a málnatő, meleg
karján buggyos, zsiros
papiros szendereg.

Lágy a táj, gyöngy az est;
tömött, fonott falomb.
Hegyek párája rezg
a halmokon s dalom.

Hát dolgoztam hiven,
zümmögve, mint a rét.
Milyen könnyű a menny!
A műhely már sötét.

Fáradt meg együgyű,
vagy tán csak jó vagyok,
reszketek, mint a fű
és mint a csillagok.

                                                           József Attila