Sült töltött paprika
Elég hosszan tartott az ősz, még van reményünk zöldségre szert tenni a piacon. Az utolsó pillanat! Vegyünk minél húsosabb tv (tölteni való) paprikákat. Alapos mosás után kivágjuk a csumájukat, a kalapját megtartjuk. Én imádom a bogyiszlói paprikát, mert sokkal fűszeresebb ízű, és még csípős is. Ha a magházat kivágom és az ereket kikaparom, nem lesz olyan vadul csípős (bár még másnap is lángolhat a bőrünk). Ezt a kapszaicin okozza, amely jótékony hatással van a szervezetünkre, kívülről-belülről - már annak, aki bírja. Az erek faláról segít leoldani a koleszterint, fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatása van, jó a torok-, gyomorhurut ellen is. Az aztékok a halálos kimenetelű „sport” versenyeiken a zúzódásos sérüléseikre chilis pakolásokat használtak. A chilit megtaláljuk mai izületi betegségek, reuma elleni krémekben is. Tessék meghallgatni Ilcsi nénit, a kiváló kozmetikust! Na ennyit a paprikáról. Bár még nem is beszéltünk a paprikapálinka jótékony hatásáról.
Na tehát ott tartottam, hogy meg kellene tölteni őket. A paprikák űrtartalma a meghatározó. A töltelékhez vöröshagymát, fokhagymát (ízlés szerint) fonnyasztok olívaolajban, belekeverem a darált húst, ami lehet sertés, marha, pulyka, bárány, ízlés szerint. Addig párolom, kevergetem, míg kifehéredik. Közben belekeverem a fűszereket: oregánót, borsot (hányat is ismerünk? Fehér, fekete, zöld, rózsa, szecsuáni, szegfűbors, cayanne - bár ez inkább paprika!), s borskeverékeket is lehet hozzáadni.
A hús mennyiségétől és az ízlésünktől függően belekeverek 2- 3 maréknyi megmosott rizst. Hozzáadok apróra vágott paradicsomot, vagy paradicsompasztát, kevés vizet és gyenge lángon párolom, keverem (takarékon fél óra). Most belekeverek petrezselymet. A húsos masszát betöltöm a paprikákba. Egy mély tepsit kiolajazok, és belerakom a töltött paprikákat. Felülről is meglocsolom olajjal, és egy kevés vizet öntök alá. Alufóliával lefedem, sütőben kb. 200 Co-on félóráig párolom, majd a fóliát levéve lesütöm. Nem árt egyszer óvatosan megforgatni a paprikákat, amíg a színük szép barnás-piros nem lesz. A sült paprikának fantasztikus íze, illata van!
Tálaláskor fűszeres paradicsomszószt , tejfölt vagy joghurtos uborkaszószt tálalunk hozzá. Utóbbihoz a hozzávalók: 1 kígyóuborka, 2-3-4 gerezd fokhagyma (méret és ízlés szerint), 4-5 dl joghurt, 1-2 teáskanál citromlé, só, 1-2 kanál olívaolaj. És lehet belekeverni kaprot is. A meghámozott uborkát apró kockákra vágjuk, vagy lereszeljük, sózzuk. Összekeverjük a joghurttal, az apróra vágott fokhagymával, citromlével, olívaolajjal, kaporral, és lehűtjük.
Így sok zöldség is elkészíthető. Pl. töltött padlizsán, cukkini, paradicsom, tök. Egyik legszebb kulináris élményemet kb. harminc évvel ezelőtt, Görögországban, egy pékségben éltem át, amikor egy tepsit kivettek a kemencéből: egymás mellett volt a sült-töltött padlizsán, paprika, paradicsom, lila, zöld, piros színek kavalkádja!
Felmentés a vegáknak: én ettem sült-töltött zöldségeket hús nélkül, csak rizzsel, hagymával, fokhagymával, paradicsommal, és zöld fűszerekkel ízesítve! Nagyszerűek!
Megjegyzés. Gyermekkoromban az Alkotás utcában lakó nagymamám, ha meggyúrta a fateknőben kelt tésztát kalácsnak, vagy ha készített ,,Ferdinándtekercset”, pogácsát (töpörtyűs, túrós…), akkor átküldte velem vagy a bátyámmal a nem messze található pékségbe kisütés végett, ami a legtermészetesebb dolog volt a világon. Igaz, akkor Buda még majdnem egy barátságos, bensőséges falu volt. A fentiekhez is jó étvágyat, sok sikert!
Csomor Öcsi
(A receptet http://www.toronyhirek.hu/ újpalotai web újságból vettük át.)